Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania to dzisiaj jeden z powszechnych dokumentów, jaki sporządza się i podpisuje w ramach sprzedaży oraz nabywania nieruchomości. Umowa tego rodzaju nie zawsze jest obowiązkowa, natomiast ponieważ przynosi korzyści zarówno nabywcy mieszkania, jak i sprzedawcy, stała się już standardem. Kompendium wiedzy w jej zakresie prezentujemy poniżej.
Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania – czym jest i kiedy ją podpisać?
Ponieważ sprzedaż i kupno nieruchomości jest bardzo często jedną z najważniejszych inwestycji w życiu, dwie strony takich transakcji muszą być odpowiednio zabezpieczone. Właśnie to gwarantuje przedwstępna umowa sprzedaży mieszkania. Z reguły umowa przedwstępna kupna-sprzedaży mieszkania podpisywana jest w przypadku, w którym nie może od razu dojść do podpisania umowy przyrzeczonej oraz sporządzenia aktu notarialnego. Umowa sprzedaży mieszkania przedwstępna znajduje więc swoje zastosowanie, jeśli transakcja dotyczy nieruchomości w stanie pierwotnym, ale ta nie jest jeszcze ukończona albo kiedy nabywca stara się o kredyt hipoteczny, aby uzyskać niezbędne środki w celu kupna nieruchomości.
Co ciekawe, umowa tego rodzaju jest stosowana w przypadku nieruchomości własnościowych, ale powszechnie stosowana jest również umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania spółdzielczego własnościowego. Bez względu na jej rodzaj, taka umowa zawsze daje gwarancję. Z jednej strony zostaje zabezpieczony sprzedający, który zyskuje pewność nabycia nieruchomości, a w przypadku wycofania transakcji zyskuje gwarancję otrzymania odszkodowania, z drugiej zaś nabywca ma pewność „rezerwacji” nieruchomości.
Zastanawiasz się, czy istnieje jeden ogólny wzór, dzięki któremu może być sporządzana umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania? Co powinna zawierać taka umowa? Wiadomo na pewno, że obowiązkowe są w niej zapisy mówiące o stronach transakcji oraz przedmiocie i wartości transakcji. W większości takich umów określana jest też przybliżona data podpisania ostatecznej umowy z przeniesieniem prawa własności.
Sprawdź koniecznie: ROZDZIELNOŚĆ MAJĄTKOWA A KREDYT – JAK ROZDZIELNOŚĆ MAJĄTKOWA PO ŚLUBIE WPŁYWA NA ZDOLNOŚĆ KREDYTOWĄ?
Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania z hipoteką – czy to możliwe?
Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania z kredytem jest jak najbardziej możliwa, przecież kredyt hipoteczny stanowi dzisiaj powszechne wsparcie finansowe w celu nabywania nieruchomości. Pamiętajmy jednak, że umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania obciążonego hipoteką na rzecz banku musi zawierać stosowany zapis, zgodnie z którym po spłacie zobowiązania, hipoteka zostanie zniesiona.
Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania – wzór umowy
Kto powinien zadbać o odpowiedni wzór umowy przedwstępnej? Najczęściej dostarczana jest umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania przez pełnomocnika. Wzór tego dokumentu jest najczęściej standardowy.
Zdarza się, że to bank decyduje o tym, jak ma wyglądać umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania z kredytem hipotecznym. Wzór tego dokumentu musi wtedy zawierać informacje o zaciąganym zobowiązaniu w danej instytucji bankowej.
Warto wiedzieć, że treść takiej umowy zależy również od ustaleń pomiędzy kupującym a sprzedającym nieruchomość. Bardzo często stosowana jest na przykład umowa przedwstępna kupna-sprzedaży mieszkania bez zadatku. Wzór tego dokumentu można bez problemu znaleźć w sieci, dokładnie tak samo, jak umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania z zaliczką. Wzór również udaje się ściągnąć z internetu.
To Cię zainteresuje: WNIOSEK O KREDYT HIPOTECZNY – JAK WYPEŁNIĆ WNIOSEK O KREDYT NA MIESZKANIE?
Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania a kredyt hipoteczny
Większość banków wymaga, aby umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania na kredyt została podpisana ze sprzedającym, bez względu na to, czy mieszkanie pochodzi z rynku pierwotnego bądź wtórnego. Taki dokument jest gwarancją, że do transakcji dojdzie w późniejszym czasie. Jeśli nieruchomość ma być finansowana ze środków uzyskanych poprzez kredyt hipotecznych, podpisanie umowy jest też wymogiem stawianym przez deweloperów.
Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania – zaliczka czy zadatek?
Podpisywana może być umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania z zadatkiem, ale częściej zastosowanie ma zaliczka, aniżeli zadatek. Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania reguluje wtedy wstępną wpłatę za nieruchomość, czy będzie ona zwrotna w razie niepowodzenia transakcji, a może pozostanie jako forma odszkodowania dla sprzedającego? Dla kupującego bardziej opłacalną formą jest wpłata zwrotnej zaliczki, która wchodzi w skład wydatków na nieruchomość.
Kliknij i przeczytaj: RODZAJE KREDYTÓW – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE DLA KLIENTÓW BANKÓW
Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania – na co uważać?
W jaki sposób ma być podpisana umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania? Czy musi być notariusz podczas podpisywania takiego dokumentu? Okazuje się, że może być on sporządzony w formie aktu notarialnego, ale nie jest to obowiązkowe. Wiadomo na pewno, że dokument musi być podpisany przez wszystkie strony transakcji i w obecności wszystkich stron, tylko wtedy jest ważna umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania. Współwłaściciele nieruchomości muszą wstawić się osobiście, ewentualnie udzielić notarialnego pełnomocnictwa osobie trzeciej.
Sprawdź także: KREDYT HIPOTECZNY ZE STAŁYM OPROCENTOWANIEM – JAK DOSTAĆ I KTO MOŻE SIĘ STARAĆ?