Scoring kredytowy jest niczym innym jak jednym z rodzajów analizy zdolności kredytowej. Nazywany jest również analizą punktową. Polega ona na przyznawaniu potencjalnemu kredytobiorcy określonej ilości punktów. Są one przyznawane na podstawie karty scoringowej. Karta scoringowa jest zestawieniem cech, które są brane pod uwagę podczas analizy zdolności kredytowej. Po punktacji następuje zsumowanie wszystkich uzyskanych punktów. Na tej podstawie tworzy się scoring aplikacyjny.
Oprócz scoringu kredytowego istnieje również scoring behawioralny. Polega on na tym, że analizie podlega dotychczasowa współpraca wnioskodawcy z danym bankiem. Zaletą scoringu kredytowego jest to, iż dzięki jej zastosowaniu znacznie skraca się procedura przyznawania kredytu, a co najważniejsze, zapewnia bankowi większe bezpieczeństwo finansowe. Scoring kredytowy najczęściej jest stosowany przy udzielaniu kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych.
Karty kredytowe
Każdy człowiek posiada taką cechę charakteru, dzięki której lubimy robić zakupy i jednocześnie czerpiemy z tego dużą przyjemność. Zapewne większość z nas od czasu do czasu kupuje jakiś drobiazg, lub nieco większą rzecz, która sprawia radość.
Bywa tak, iż udajemy się na zakupy w celu poprawy humoru lub ogólnego nastroju. Jedynym problemem może być zapłata za towary. W obecnym czasie coraz mniej osób korzysta ze zwykłych papierowych nominałów, a zastępują je tzw. pieniądze plastikowe. Dokładniej mówiąc są to wszelkiego rodzaju karty płatnicze, a wśród nich karty kredytowe. Jedyna różnica polega na tym, iż używając karty kredytowej, cały czas mamy zadłużenie w banku, które należy za jakiś czas spłacić. Jak to bywa w każdym kredycie, naliczane są nam odsetki, czyli procenty do zadłużenia. Niestety przeważnie są to dosyć wysokie wartości, więc nie powinno się odkładać takiej spłaty, ponieważ zadłużymy się jeszcze bardziej. Obecnie większość sklepów bez problemu przyjmuje tego typu karty, więc możemy spokojnie nimi płacić za zrobione zakupy.
Leasing a kredyty
Wielu osobom pojęcie kredytu kojarzy się z pożyczką, a następnie zakupem jakiegoś produktu w formie mieszkania czy samochodu, lub sprzętu domowego agd i rtv. Niewiele osób ma pojęcie o czymś takim jak leasing, czyli wynajmu lub dzierżawie. Można powiedzieć, iż także jest to swego rodzaju forma kredytu, ponieważ płacimy za daną usługę, spłacając miesięczne raty.
Na początku spisywana jest umowa dotycząca warunków korzystania bądź najmu, a następnie ustalana jest wielkość rat, które płacimy co miesiąc. Bardzo korzystną opcją jest fakt, iż po upływie terminu umowy oraz spłaceniu całej sumy, możemy nabyć na własność dany przedmiot lub pomieszczenie. Najbardziej popularne są leasingi samochodowe, czyli wypożyczanie aut od firm wynajmujących. Głównie ze względu na dużo niższe koszty spłacanych rat, w porównaniu do tych, jakie są w specjalnych kredytach samochodowych lub innych gotówkowych. Oczywiście w momencie dzierżawy, przedmiot umowy cały czas jest własnością leasingodawcy, więc musimy bardzo uważać podczas korzystania.
Zdolność kredytowa
W każdym rodzaju kredytu – czy będzie to zwykły gotówkowy, mieszkaniowy, samochodowy, odnawialny lub inny, najważniejszym aspektem jest tzw. zdolność kredytowa. Dotyczy ona osoby ubiegającej się o pożyczkę.
Przede wszystkim chodzi o to, czy klient banku bądź innej instytucji kredytowej będzie w stanie spłacać co miesiąc określoną wielkość rat. Jak wiadomo kredytodawca musi mieć gwarancję na to, iż regularnie i w określonym terminie spłacimy należną kwotę. Przed podpisaniem umowy z bankiem, najpierw trzeba posiadać specjalne zaświadczenie o dochodach, by móc spełniać warunki umowy. Zdolność kredytowa ma ścisły związek z naszymi zarobkami, ponieważ od ich wielkości zależy też maksymalny limit kwoty jaką może przyznać bank. Im większą sumę chcemy pożyczyć, tym większe muszą być nasze zarobki, ponieważ automatycznie wzrasta wielkość raty.
Pożyczkodawca nie może pozwolić na taką sytuację, w której większość dochodów przeznaczymy na spłacanie rat, a nie starczy pieniędzy na takie rzeczy jak czynsz czy jedzenie. Przed podpisaniem każdej umowy, nasza zdolność kredytowa jest bardzo ściśle przetwarzana przez specjalistów finansowych.