Kredyt konsolidacyjny zyskuje coraz więcej zwolenników. Ze względu na pandemię, wiele osób musi sobie szybko poradzić ze spłatą kilku swoich zadłużeń, mając do dyspozycji dużo niższe dochody i uszczuplony budżet domowy. Konsolidacja kredytów powinna być twoim pierwszym wyborem, jeśli wciąż posiadasz dobrą historię kredytową, ale masz obawy, że dłuższa spłata zadłużeń, w sposób wyznaczony zgodnie z zawartymi umowami, okaże się niemożliwa.
Jak to możliwe, że kredyt konsolidacyjny oferuje niższą miesięczną ratę zadłużenia? Czy opłaca się połączyć kilka zobowiązań w jedno? Czy całkowity koszt kredytu konsolidacyjnego będzie dla ciebie atrakcyjny? Jeśli to pytania, które powstrzymują cię przed skorzystaniem z konsolidacji, zachęcamy do dalszej lektury tego artykułu.
Kredyt konsolidacyjny – czym dokładnie jest ta oferta banku?
Choć już wiele razy czytałeś lub słyszałeś o kredycie konsolidacyjnym, wciąż masz wątpliwości, czym faktycznie jest ta usługa oferowana przez banki? Kredyt konsolidacyjny jest jedną z najbardziej wyróżniających się usług finansowych. To oferta, która zdecydowanie nie jest adresowana do każdego kredytobiorcy, co więcej, jeśli to twój pierwszy kredyt, konsolidacja nie będzie miała w twoim przypadku żadnego zastosowania. Kredyt konsolidacyjny przeznaczony jest dla usługobiorców, którzy są w trakcie spłaty przynajmniej dwóch różnych zadłużeń finansowych. Warto jednak pamiętać, że niemożliwa jest konsolidacja chwilówek, czy pożyczek na raty, które zostały zawarte między pożyczkobiorcą a parabankiem.
Kredyt konsolidacyjny pozwala połączyć inne zobowiązania, gwarantując niższą miesięczną ratę, która pozwoli dostosować spłatę zadłużenia do aktualnej sytuacji finansowej kredytobiorcy. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które od momentu zawarcia umowy wcześniejszych kredytów straciły część dochodów, czy muszą liczyć się z wyższymi wydatkami i nie są w stanie odpowiednio zagospodarować pieniędzy, mając na uwadze spłatę swoich kredytów.
Niższa rata dzięki wydłużeniu terminu spłaty
Kredyt konsolidacyjny pozwala obniżyć miesięczną ratę zobowiązań nawet o kilkaset złotych miesięcznie. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które uważają, że suma rat kilku spłacanych jednocześnie zobowiązań jest zdecydowanie zbyt wysoka. Konsolidacja pozwala oszczędniej zarządzać miesięcznym budżetem, co okazuje się niezwykle ważne, gdy zdolność kredytowa kredytobiorcy obniża się ze względu na czynniki, na jakie klient banku nie ma wpływu. Decydując się na zobowiązania finansowe, trudno jest przewidzieć, jak przedstawiać się będzie sytuacja materialna kredytobiorcy po kilku miesiącach, czy latach od zawarcia umowy. Utrata pracy, problemy ze zdrowiem, powiększenie rodziny, niespodziewana przeprowadzka, czy konieczność wyremontowania mieszkania, każdy powód może okazać się tym decydującym, gdy zaczniesz zastanawiać się, czy jest jakikolwiek sposób, by obniżyć miesięczne opłaty.
Co pozwala cieszyć się niższymi miesięcznymi ratami? To dłuższy okres kredytowania gwarantuje oszczędności, których szukasz. Wydłużenie terminu spłaty pozwala swobodnie rozłożyć kredyt na mniejsze raty, dodatkowo zapewniają, że klient uzyska wyższą zdolność kredytową.
Sprawdź: RODZAJE KREDYTÓW – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE DLA KLIENTÓW BANKÓW
Wyższy koszt całkowity
Im dłużej spłacać będziesz zobowiązanie, tym wyższy będzie całkowity koszt zobowiązania. Pamiętaj, że dłuższy termin spłaty zawsze oznaczać będzie dla ciebie wyższą kwotę wpłaconą do banku w ramach spłaty odsetek za udzielenie zadłużenia. Czy trzeba się martwić, tym, że kredyt konsolidacyjny będzie droższy niż suma kredytów spłacanych osobno, zgodnie z pierwotnym harmonogramem spłaty? Dla klienta banku różnica będzie praktycznie nieodczuwalna, mając na uwadze to, że miesięczne raty konsolidacji będą dużo korzystniejsze.
Chcesz mieć pewność, że kredyt konsolidacyjny będzie dla ciebie ofertą maksymalnie atrakcyjną? Zachęcamy do sprawdzenia aktualnego rankingu kredytów konsolidacyjnych. To świetne narzędzie, które pomoże ci zaoszczędzić czas, a także pieniądze, gdyż z łatwością wybierzesz ofertą o najniższym RRSO, dzięki czemu całkowity koszt kredytu nie będzie dla ciebie żadnym problemem.
Dowiedz się więcej: KREDYT KONSOLIDACYJNY – CZY MOŻESZ SKORZYSTAĆ Z TEJ OFERTY?
Jakie opłaty towarzyszą konsolidacji kredytów?
Kredyt konsolidacyjny jest usługą, która podobnie jak inne zobowiązania finansowe wiąże się z oprocentowaniem, prowizją, a często nawet opłatą przygotowawczą. Wielu kredytobiorców wybierając zadłużenie, skupia się wyłącznie na oprocentowaniu, jest to jednak poważny błąd, który może prowadzić do zawarcia umowy, która będzie mniej korzystna niż konkurencyjna oferta o niższym RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania.
Pamiętaj, że niskie oprocentowanie nominalne nie jest gwarancją atrakcyjnego zobowiązania, choć oczywiście, będzie miało znaczenie w obliczaniu całkowitego kosztu kredytu. Koszty pozaodsetkowe mogą okazać się jednak kluczowe, gdy dojdzie do porównania ofert banków, szczególnie teraz, gdy stopy procentowe NBP gwarantują rekordowo niskie wartości, dając okazję do zawarcia umowy bez zbędnych opłat.
Sprawdź nasz kalkulator kredytu konsolidacyjnego, a błyskawicznie obliczysz, ile kosztować cię będzie konsolidacja zadłużeń, a także, która z aktualnie dostępnych ofert pozwoli ci na skorzystanie z najkorzystniejszych warunków.
Czy warto skonsolidować zadłużenia?
Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca? Czy warto zdecydować się na zawarcie kolejnej umowy, a co ważniejsze narażać się na dodatkowe opłaty, które wynikać będą z zobowiązania rozłożonego w czasie? Często kredyt konsolidacyjny jest jedynym rozwiązaniem, które pomoże w regularnej spłacie zobowiązań, bez obawy o długi i negatywne wpisy w BIK, czy nawet znalezienie się na liście dłużników KRD. Trzeba jednak pamiętać, że kredyt konsolidacyjny nie jest usługą oddłużającą, to oferta skierowana do klientów, którzy wciąż spełniają wszystkie warunki banku, co oznacza, że są osobami wiarygodnymi, a udzielenie zobowiązania nie wiąże się ze zbyt wysokim ryzykiem kredytowym.
Nie masz pewności, czy kredyt konsolidacyjny jest ofertą dla ciebie? Poświęć czas na porównanie dostępnych ofert, a także zapoznanie się z naszymi poradami, które dotyczą kredytów konsolidacyjnych. Z naszą pomocą dowiesz się m.in. czy możliwe jest skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego bez umowy o pracę, czym wyróżnia się kredyt konsolidacyjny z zabezpieczeniem spłaty, a także czy możliwa jest konsolidacja innego kredytu konsolidacyjnego.
Kliknij i sprawdź: KREDYT KONSOLIDACYJNY – CZY WARTO Z NIEGO SKORZYSTAĆ?
Podsumowanie
Kredyt konsolidacyjny nie jest ofertą bez wad, a co ważniejsze, nie jest to zadłużenie, które udzielane jest bez żadnych kosztów. Kredytobiorca decydujący się na zadłużenie tego typu musi mieć świadomość, że ceną dłuższego okresu spłaty, a także niższych miesięcznych rat, jest wyższy całkowity koszt zobowiązania.
Z naszą pomocą szybko poznasz aktualne oferty kredytów konsolidacyjnych, dzięki czemu z łatwością wybierzesz ofertę, która pozwoli ci cieszyć się atrakcyjnymi ratami, których nie będziesz odczuwać w comiesięcznym budżecie. Pamiętaj, że możesz wysłać wniosek o kredyt online, zapewniając sobie łatwy kontakt z bankiem, nie zobowiązując się do podpisania umowy. Będzie to świetna okazja do zadania pytań i uzyskania odpowiedzi, które pomogą ci zapoznać się pod każdym względem z wybraną usługą.