Czy można zaciągnąć zobowiązanie kredytowe i go nie spłacać? Czy udaje się pożyczyć pieniądze od firmy pożyczkowej albo od osoby prywatnej i ich nie oddać? Czy można nie płacić rachunków? Czy dłużnicy mogą liczyć na przedawnienie długu, a więc, że te zostaną darowane? Niezbędne informacje w tym zakresie przeczytasz w poniższym artykule.
Czy dług może ulec przedawnieniu?
Jeśli zastanawiasz się, czy dług się przedawnia, musisz wiedzieć, że istnieją różne rodzaje zadłużeń, a wierzyciele postępują z dłużnikami w inny sposób. Nie ma na przykład możliwości, aby nastąpiło przedawnienie długu wobec banku. Z prawnego punktu widzenia jest to możliwe, jeśli instytucja bankowa nie upomniała się o spłatę koniecznych należności. Praktycznie taka taktyka nie jest jednak realizowana, a rozwinięte działy windykacyjne przypominają o regulowaniu płatności jeśli przed terminem miesięcznej raty. Co więcej, każdy kredyt gotówkowy jest optymalnie zabezpieczony właśnie na wypadek niewypłacalności kredytobiorcy.
Warto wiedzieć kiedy i jakie długi ulegają przedawnieniu, w jakich sytuacjach dłużnik nie musi oddawać należności. Czy istnieje przedawnienie długu u komornika albo kiedy następuje przedawnienie długu po zmarłej osobie? Brak konieczności spłaty zadłużenia w każdym przypadku wykazuje inne zasady postępowania wobec dłużników. W niektórych sytuacjach jedyną formą uwolnienia się od zadłużenia jest ogłoszenia upadłości konsumenckiej, czyli bankructwa, a w przypadku dziedziczenia długów po zmarłym członku rodziny, zrzeczenie się spadku.
Ile czasu mija zanim nastąpi przedawnienie długu?
Warto wiedzieć, kiedy następuje przedawnienie długu? Przede wszystkim bez względu na rodzaj zadłużenia i typ wierzyciela, należy uwzględnić, że dług przedawnia się tylko wtedy, gdy wierzyciel nie upomina się w konkretnym terminie o zwrot zobowiązania. Po jakim czasie przedawniają się długi? Okazuje się, że zgodnie z przepisami polskiego prawa niektóre już po 3 latach, inne po 6 latach. Zasadne jest również pytanie, czy po 10 latach dług ulega przedawnieniu oraz czy po 20 latach dług ulega przedawnieniu, ponieważ istnieje taki rodzaj zadłużeń, wobec których te terminy są wiążące.
Najczęściej zadawane jest pytanie, po jakim czasie przedawniają się długi bankowe? Jeszcze do niedawna po 10 latach, natomiast nowe regulacje prawne wskazują, że po 6 latach, a w przypadku zobowiązań zaciągniętych przez działalności gospodarcze, nawet po 3 latach.
Jeśli sprawa niespłacania przez Ciebie zobowiązania trafiła już do windykatora albo do komornika, również możesz liczyć na przedawnienie długu. Kiedy przedawnia się dług w firmie windykacyjnej i u komornika? Po 6 latach.
Trzeba jednak wiedzieć, że czas liczony do przedawnienia długu zawsze przerywa upomnienie się o należność ze strony wierzyciela.
Jak sprawdzić czy dług się przedawnił?
Przede wszystkim należy wiedzieć, jak liczyć przedawnienie się długu oraz znać rodzaj zadłużenia. Termin przedawnienia zobowiązania zawsze liczony jest od daty, w której należność była wymagana. Sam rodzaj zadłużenia bez problemu udaje się zweryfikować w sieci.
Należy również wiedzieć, że długi bardzo często są sprzedawane innym wierzycielom, na przykład firmom windykacyjnym. Dla dłużnika nie ma to jednak żadnego znaczenia, a taki proces w żadnym przypadku nie przerywa ciągłości terminów, które dotyczą konieczności uregulowania długu czy jego przedawnienia.
Wniosek o przedawnienie długu — wzór
Przedawnieniu mogą podlegać tylko te długi, których konieczność spłaty nie jest egzekwowana poprzez postępowanie sądowe. Jeśli minął już okres konieczności oddania należności, a wierzyciel nie wystąpił o ich zwrot, dochodzi do przedawnienia długu. W takich sytuacjach dłużnik może złożyć wniosek o przedawnienie długu do komornika czy pismo o przedawnienie długu do firmy windykacyjnej. Tego rodzaju dokument ma zastosowanie najczęściej wtedy, gdy dłużnik chce, aby przedawnione zadłużenie zniknęło z tzw. czarnej listy BIK czy KRD. Co ważne, wierzyciel nie ma obowiązku wykreślania takiej informacji z baz danych, wszystko zależy od jego dobrej woli.
Wzór pisma o przedawnienie długu wykorzystywany jest również przez wierzycieli, którzy chcą odzyskać swoje należności.
Czy można odzyskać pieniądze z przedawnionego długu?
Jeśli dłużnik spłacił należność w zakresie zobowiązania, co do którego zastosowanie miały przepisy odnoszące się do korzyści, takich jak przedawnienie zadłużenia, nie ma już szans na odzyskanie wpłaconych na rzecz wierzyciela środków.